

Svigruha Réka, PhD
Antropogén szennyezések és azok komplex élettani és toxikológiai hatásvizsgálata vízi gerinctelen és alacsonyabb rendű gerinces szervezetekben; felszíni vizeket (elsősorban a Balatont) érő antropogén terhelés komplex környezetkémiai jellemzése, fókuszálva a gyógyszermaradványokra és a mikroműanyagokra; gerinctelen neurobiológia (neurofiziológia, neuroendokrinológia, tanulás és memória); ökotoxikológiai és adaptációs mechanizmusok vizsgálata
Az ösztrogén és a progeszteron hormonok jelenlétét, mint endokrin rendszert károsító (EDC) hatóanyag, ng/L koncentrációtartományban mutatták ki a természetes vízmintákban (Richardson és Bowron, 1985). Az egyes progesztogének koncentrációja általában alacsony a környezetben, de a valóságban ezeknek a hatóanyagoknak egyidejű kombinált jelenléte figyelhető meg.A progesztogének bio-felhalmozódása gerinces és gerinctelen édesvízi fajokban már jól ismert (Liu et al., 2011). Ezekben a nem célzott fajokban a progesztogének befolyásolhatják az edogén hormonok szintjét és zavarhatják az endokrin rendszert, amely negatívan befolyásolhatja a reprodukciót, a fejlődést, a gaméták érését, megváltoztathatja a párosodási viselkedést, vagy a másodlagos szexuális nemi jellegeket (Orlando és Ellestad, 2014).
A kísérletes munkám célja, hogy megvizsgáljam a vízrendszerből kimutatott progesztogének zooplanktonra (pl. Daphnia sp.) és makrogerinctelenekre (Lymnaea stagnalis) gyakorolt komplex élettani hatásait kontrollált laborkísérletekben, krónikus kezelések után.
A kísérletek elvégzésével a következő kérdésekre keresem a választ: 1) vajon milyen növekedési változások figyelhetők meg a teszt állatok fejlődés során és 2) milyen viselkedési változások indukálhatók a progesztogén kezeléssel az állatokban? Vizsgálataim során krónikus kezeléseket végezek progesztogén hormonkeverékkel (progeszteron, levonorgestrel, drospirenon, gestodene).
Fontosabb elnyert díjak, ösztöndíjak:
Új Nemzeti Kiválósági Program Ösztöndíj (2019)
Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj (2018)